Základní druhy kopů v Ashihara-Karate

Základní druhy kopů v Ashihara-Karate

K zasažení soupeře v karate rozlišujeme tři pásma, GEDAN, CHUDAN, JODAN. Kopy se používají pro útok nebo obranu (stopping-zastavovací kopy).

GEDAN GERI

Oblast nohou je nízkým pásmem GEDAN. V Ashihara-Karate na nízké pásmo nejčastěji se používá kop GEDAN MASASHI GERI, jeto kop na vnější stranu stehna (low-kick).

Kop na vnitřní stranu stehna se jmenuje UCHI MOMO GERI. V Ashihara-Karate taky se používají kopy kolenem na stehno. GEDAN MAWASHI HIZA GERI.

Zastavovací kopy v Ashihara-Karate jsou UCHI KAKATO STOP-KICK a SOTO KAKATO STOP-KICK. Tohle jsou kopy na stehno soupeře ve chvíli útoku.

CHUDAN GERI

Hrudník, břicho a oblast boků je střední pásmo CHUDAN. Na střední pásmo se útočí několika kopy : CHUDAN MAE GERI- Primy kop do břicha nebo na solar. CHUDAN MAWASHI GERI- obloukový kop do boků soupeře nebo žebe, který se používá na střední nebo dlouhé vzdálenosti. Další kop CHUDAN MASASHI HIZA GERI – obloukový kop kolenem do oblasti boků, žeber nebo solar.

Ještě na CHUDAN se používají : CHUDAN EKO GERI – kop do strany, CHUDAN USHIRO GERI- kop do zadu, a kop SANKAKU GERI – který útočí do boků soupeře. Jako Zastavovací kopy, na střední pásmo se používají kop CHUDAN EKO GERI STOP-KICK a CHUDAN MAE GERI STOP-KICK.

JORDAN GERI

JODAN-to je vysoký pásmo v karate. Všechny kopy na JODAN – to jsou kopy na hlavu. V Ashihara-Karate je hodně kopů na JODAN, a jsou to nejsložitější pásmo pro všechny druhy kopů v karate. Pro útoky na horní pásmo se používají kopy:

JODAN MAE GERI – přímý kop na hlavu.

JODAN MAWASHI GERI – obloukový kop na hlavu.

JODAN USHIRO MAWASHI KAGE GERI – obloukový kop na hlavu s otočkou

JODAN KAGE GERI KERIKOMI – obloukový kop patou na hlavu bez otočky

KAKATO OTOSHI GERI – kop patou ze zhora dolů

V tomto článku jsme uvedli vetšinu kopů, které se užívají v Ashihara-Karate. Informace o ostaních kopech najdete v kvalifikačním programu na stupni KUY a DAN

ZPĚT
× WhatsApp Chat