POSTOJE v ASHIHARA-KARATE
Pro naučení správné, rychlé, silné a hlavně kvalitní techniky a její zlepšení je potřeba se naučit správné postoje. Správnost postoje hlavně závisí na spodní části těla. Vrchní část těla v postoji je vždy ve svislé poloze a kolmo k linii kyčlí. Při vykonávání postoje by postoj měl být uvolněný a nemělo by pro něj využito více síly než je nutné. V Ashihara-Karate existuje několik základních postojů a jen jeden bojový postoj, Kumite no Kamae. Tohle je postoj ve kterém se bojuje. Základní postoje se používají k nacvičování technik, kopů, úderu nebo krytů.
V bojovém postoji Kumite no Kamae děláme KATA, Kumite s partnerem, techniku Tai Sabaki nebo když závodíme v Kumite na turnajích.
POHYB v Kumite no Kamae
Při pohybu v postoji Kumite no Kamae musíte poskakovat na místě ne špičkách, aby jste se mohli rychle přemístit. Pokud se chcete pohnou dopředu tak musíte udělat krátký krok přední nohou dopředu a potom zadní dopředu. Pokud chcete dozadu tak dejte zadní nohu trochu dozadu a přitáhněte k ní přední. Pohyb zahajuje noha ve směru do, kterého chcete jít.
DALŠÍ POSTOJE v ASHIHARA-KARATE
1. Yoi dachi – Přípravný postoj
-Skrz postoj Yoi dachi přecházíme mezi postoji. V Yoi dachi máme chodidla rovnoběžně na šířce ramen, váha je na špičkách a kolena jsou trochu pokrčena.
2. Sanchin dachi – Postoj přesýpacích hodin
– V postoji Sanchin dachi se cvičí technika Kichon Ashihara karate (Tsuki Vadza, Uchi Vadza, Uke Vadza)
3. Zenkutsu dachi – Útočný postoj
-Většina váhy je na zadní noze. Přední noha má trochu pokrčené koleno a zadní noha je napnutá. Zadní noha je otočená 45° .
4. Kiba dachi – Postoj jezdce
-Nohy jsou široce rozkročeny (2 šířky ramen) a chodidla jsou na sebe rovnoběžné. Obě kolena jsou pokrčena. Tento postoj je hlavně o stabilitě.
5. Heisoku dachi – stoj spojný
-V tomto postoji jsou chodidla u sebe.
6. Kokutsu dachi – Obranný postoj
-Přední noha je lehce pokrčena. Většina váhy je na zadní. Tento postoj nemá skoro žádnou šířku. Zadní noha je otočena o 90 stupňů.
7. Fudo-dachi – odpočívající
– V tomto postoji se “odpočívá” a čeká na další pokyn.
8. Heiko-dachi – na šířku ramen
-Tento postoj má šířku ramen a chodidla směřují vpřed a jsou si rovnoběžná.
9. Kumite no Kamae – Bojový postoj
-Tento postoj má šířku a délku ramen. Přední koleno je trochu pokrčeno a zadní chodidlo má úhel 45 stupňů.